Písečná animace

Ve čtvrtek 15.9.2022 proběhla v prostorách školy písečná animace, kterou jsme jako školka mohli jít společně prožít. Co to vlastně písečná animace je a jak probíhá? Tohle se pravděpodobně honilo v mnoha hlavičkách našich dětí. Děti se na písečnou animaci moc těšily, dokázaly vyslovit toto slovní spojení, ale až po celkovém zážitku na to teprve uměly i odpovědět.

No a my Vám to s radostí prozradíme. Písečná animace je svým způsobem specifický druh umění, kdy paní animátorka kreslí pomocí jemného písku na podsvícenou plochu. Tato plocha se současně odráží přes dataprojektor na plátně či bílé zdi. Děti tak mohly pozorovat dvojí vjem; obrazce a příběhy, které se objevovaly na stěně a paní animátorku v akci. 

Nebylo to však jen tak ledajaké kreslení. Animace totiž měla svůj příběh, byla doprovázena tematickou hudbou a na konci konkrétními otázkami paní umělkyně; co děti viděly, jak byl příběh poskládaný, co se v něm měnilo a další z mnoha otázek, jež děti udržovaly v tom, aby neztrácely pozornost. První blok tohoto programu byl prováděn v odlišných schématech; (sluníčko měnící se v medvěda, duha, mráček, holčička aj.). V následném bloku děti rozpoznávaly nejrůznější pohádkové postavy a jejich příběhy.

Celá animace byla zakončena kreslením do písku a s pískem samotnými dětmi. Mohl si tak každý vyzkoušet náročnost i krásu této techniky. 

Program byl velmi motivační a mluvě za všechny děti jsme si to moc užili a těšíme se, až se budeme setkávat s uměleckými díly v písku na naší zahradě 😊.